Mossuk, vagy eldobjuk?

Mossuk, vagy eldobjuk?

Napjainkban reneszánszát éli a mosható pelenka. Vannak, akik rajonganak érte, vannak, akik nem értik, hogy miért vesznek egyesek plusz munkát a nyakukba?
Azok az anyukák, akik a mosható pelust választják az eldobhatóval szemben, sok szempontból jobbnak tartják a “mosipelust”.

Az első talán a legszembetűnőbb: a SZEMÉT. A szeméttelepek tartalmának 4%-át az eldobható pelenkák adják. Egy pelus lebomlása kb 500 év alatt történne meg. Egy kisbaba a pelenkás időszaka alatt kb 6000 db pelenkát használ el. Ezek nem tűnnek el, hanem velünk maradnak a Bolygón még párszáz évig.
A mosható pelenkákból ezzel szemben egy készlet kiszolgál 2-3 babát is, tehát 6000-18000 db eldobós pelenkától mentjük meg a Földet.

A másik érv a pelenkában lévő vegyi anyagok kérdése. Azért, hogy a babapopsi száraz, és selymes legyen 8 óra pisiben csücsülés után is, árat kell fizetni.

Az eldobható pelenkákban szuper erős nedvszívó anyagok vannak, amik pillanatok alatt felszippantják a folyadékot, de ezzel együtt a baba bőrét is szárítják. A nedvszívó mag mellett ott vannak a nedvességjelző indikátorok vegyületei, latex, műanyag fólia, ftalátok, illatanyagok. Némelyikről készültek már figyelemfelkeltő tanulmányok, nem túl megnyugtató eredménnyel.
A mosható pelenkában igazából tiszta pamut, kender, kókuszrost textil van, vegyi anyag csak annyi, ami esetleg a mosószerből benne maradt.

Egy harmadik szempont a szobatisztaság kérdése. Egyes megfigyelések szerint amíg a baba száraz pelusban van egész nap, igazából nem fordít figyelmet a pisi-kaki kérdésre, így kicsit elkényelmesedik a leszokásban.

Anyáink és nagyanyáink már 1,5-2 éves kor körül elkezdték leszoktatni a gyerekeket a pelenkáról. Mostanra ez az időszak bőven 3 éves kor fölé tolódott, és nagyon sok gyerek marad ezek után is pelusos éjszakára.
A mosipelusos anyukák azt figyelik meg, hogy a babák hamarabb hagyják el a pelenkát, és sokszor maguktól.

Mennyi plusz munkát igényel a mosható pelenkázás, és mennyire szagos?
Ha időben nézzük, akkor egy-egy pelenkázáshoz hozzájön még 1-2 perc öblítés, és 2 naponta 1 mosás. Ennyi. 
A mosató pelenkás babákat sokszor egyenesen a csap alá viszik, ha popsitörlőt használnak, az is mosható.
A szagok, hát igen… a babaillat legkésőbb a hozzátápláláskor elillan. 


Miből áll konkrétan ez az egész?
Nagyon leegyszerűsítve szükség van egy nedvszívó rétegre, és egy nedvességzáró rétegre.

Nedvszívó lehet: hagyományos tetra pelus hajtogatva, különböző nedvszívó pelus betétek kenderből, kókuszból, bambuszból. (vész esetén szépen hajtogatott csere ruhából, bármiből)

Nedvességzáró lehet: pelenka külső, ami lélegző PUL/PUR anyagból készül, lanolinnal átitatott gyapjú külső. Ezek készen kaphatók, sok webáruházban és bababoltban. A kreatív anyukák megvarrhatják a PUL külsőket, vagy gyapjúból köthetnek, nemezelhetnek egyedi külsőket.


A piszkos anyagiak
Ha azt vesszük alapul, hogy egy baba kb 6000 db pelust használ el, ez kb 600 000 Ft plusz költséget jelent 3 évre a családnak.
Egy mosható pelenka csomag 50-100 000 Ft, ami akár 2-3 gyereket is ki tud szolgálni. Jobban jövünk ki anyagilag is, még akkor is, ha a heti 1-2 plusz mosás energia és mosószer szükségletét is figyelembe vesszük.
 

Ezek a termékek is érdekelhetnek

EcoNut mosódiós mosógél 1500 ml - Harmatcsepp

2.890 Ft

 

Kívánságlistára teszem

EcoNut mosódiós mosogatószer glicerinnel - Levendula

1.385 Ft -tól
Kívánságlistára teszem